Digitalizáció

A kiberbűnözők célkeresztjében: Miért pont a kisvállalkozásod a hackerek kedvence?


„Minket úgysem támad senki, mi túl kicsik vagyunk!” – ezt a mondatot számtalan KKV vezető mondja nap mint nap. Pedig a valóság az, hogy a kiberbűnözők éppen a kisebb cégeket tekintik ideális célpontnak. A statisztikák szerint a kibertámadások közel fele kis- és középvállalkozásokat érint, és a támadók egyre kifinomultabb módszerekkel vadásznak rájuk.

Sokan azt gondolják, hogy a hackerek csak nagyvállalatokat, bankokat vagy állami szerveket támadnak. Valójában azonban a kisebb cégek vonzóbb célpontok, mert gyakran gyengébb a védelmük, ritkábban frissítik a rendszereiket, és kevesebb pénzt költenek IT-biztonságra. Egy hacker szemében ez olyan, mintha nyitva hagynád az irodaajtót.

Pedig egy KKV is rengeteg értékes adatot tárol, amelyek pénzt érnek a feketepiacon. Gondolj csak bele, nálatok is van:

  • ügyféladatbázis,
  • szerződések, árajánlatok,
  • pénzügyi kimutatások,
  • belső üzleti levelezés.


Ezek mind óriási értéket képviselnek. Nem kell banknak vagy multinak lenned ahhoz, hogy a hackerek érdeklődjenek irántad. Az utóbbi években különösen a zsarolóvírusok (ransomware) váltak divatossá. A támadók egyszerűen titkosítják a céges adatokat, majd váltságdíjat követelnek a feloldásért. Egy kisvállalkozás számára néhány napos leállás is végzetes lehet, így sokan inkább fizetnek, csak hogy folytatni tudják a működést. Ezért a hackerek kifejezetten a kisebb, „könnyen behódoló” cégekre specializálódnak. 

keepcoding-lVF2HLzjopw-unsplash

Ráadásul a számok is riasztóak: a kiberincidensek 43%-a KKV-kat érint, és a kisebb cégek 60%-a hat hónapon belül csődbe megy egy súlyos kibertámadás után, mert nem tudják kigazdálkodni az adatvesztés, a helyreállítás és az ügyfélvesztés költségeit. Egy-egy támadás közvetlen kára akár 20–30 millió forintra is rúghat.

A jó hír az, hogy ma már számos megelőzési lehetőség létezik, amelyek egy kisebb cég számára is megfizethetők. Már az is sokat segít, ha:

  • rendszeresen frissítitek a szoftvereket,
  • erős, egyedi jelszavakat és kétlépcsős azonosítást használtok,
  • naponta készítetek biztonsági mentést,
  • és felkészítitek a kollégákat, hogy felismerjék a csaló e-maileket.


Emellett egy szolgáltatásalapú rendszergazdai megoldás is jó befektetés lehet, hiszen egy fix havidíjért profi csapat gondoskodik róla, hogy a céged ne váljon a hackerek következő áldozatává. Ne ess abba a hibába, hogy azt gondolod: „túl kicsik vagyunk, minket úgysem támadnak.” Épp ezért vagy a legjobb célpont. Védd meg a céged, mielőtt túl késő lenne!